“A” като Абсент или като Алкохол. Първата от няколко статии, в които ще ви запознаем с азбуката на алкохола. Всеки трябва да знае азбуката, затова започваме от „А“ и ще стигнем чак до…не се сещаме за алкохол с „Я“, но и не претендираме, че знаем всичко.

absinthe

И така, Абсентът (Absinthe) е дестилирана, високо алкохолна анасонова напитка (45-74% ABV), като ароматът й е извлечен от растения, като цветя и листа от пелин, зелен анасон, фенел, както и други билки.

Традиционно цветът му е зелен, но може да бъде срещнат и като безцветен. Понякога погрешно се класифицира като ликьор, но традиционно не се добавя захар и следователно се класифицира като дестилат. Бутилира се с високо съдържание на алкохол, но обикновено при консумация се разрежда с вода.

Абсентът често е бил описван като напитка, опасна за пристрастяване, съдържаща психоактивни вещества и халюциногени. Зависимостта на редовно употребяващите абсент се наричала абсентизъм, поради схващането, че по-различна от алкохолизъм. Последните проучвания показват, че психоактивните свойства на абсента са силно преувеличени, с изключение на тези, които са следствие на алкохола.

 

penod-aperitif

Следващото „А“ е Аперитив (Apéritif). Вид алкохолна напитка, която обикновено се сервира преди хранене, за да стимулира апетита и обикновено е суха (без добавена захар), а не сладка. За аперитив се приемат напитки като вермут, шампанско, пастис, джин, ракия, сухо шери, леко и сухо бяло вино и други.

Един от най-разпространените в света аперитиви е шерито, но напитките, които са аперитиви силно варират в географско отношение. В България, традиционния аперитив е ракията, в Гърция е узото, във Франция - Пастис, в Чехия – Бехеровка и т.н.

 

armagnacНачалото на алкохолната азбука не може да мине без Арманяк (Armagnac), отличителен вид бренди, произвеждано в района Armagnac в Гаскония, югозападна Франция. Той се дестилира от вино, обикновено изработено от бленд (смес) от грозде Baco 22A, Colombard, Folle Blanche и Ugni Blanc, като при дестилацията традиционно се използват колонни казани, а не гърнести казани, използвани в производството на коняк. Полученият дестилат отлежава в дъбови бъчви.