Американско уиски
Американско
Пионерите в производството на уиски по северноамериканските земи са втората вълна от заселници, започнала през 1745 г. Разбира се, това са основно шотландци и ирландци, носещи със себе си ценното познание за дестилация на алкохол от зърно. Въпреки че историята на американското уиски започва сравнително късно, днес САЩ са на второ място в света в производството и продажбата на уиски.
Отличителната черта е, че за производството му се използват царевица и ръж, във варен вид, което опростява процеса на правенето на уиски. Друга специфика на този вид уиски е отлежаването му в обгорени дъбови бъчви. Но откъде и как се е появил този метод, не е известно с точност. Възможно е да е случайност или стара техника за обгаряне на бъчвите преди използване, когато преди това в тях се е държало нещо друго. Може и да е съвсем умишлено, тъй като производителят е осъзнал, че това ще придаде сладък вкус и богат златист цвят.
Основно тези уискита могат да бъдат групирани в следните категории:
Бърбън – произвежда се от зърнена каша с минимум 51% царевица, но не повече от 79%. Отлежава в нови, обгорени бъчви от бял дъб. Проявява типичния за американско уиски по-сладък вкус. Макар да не съществува официално правило, обвързващо напитката с конкретно място на производство, почти всички дестилерии за бърбън са разположени в щата Кентъки.
Царевично – произвежда се от зърнена каша с най-малко 80% царевица (ако царевицата е под 79%, влиза в категория бърбън). Не изисква продължително отлежаване и може да се бутилира почти веднага след дестилацията.
Ръжено – за производството му е необходима зърнена каша, която съдържа най-малко 51% ръж. Зрее в нови и обгорени дъбови бъчви. Вкусът е по-остър и по-плътен в сравнение с бърбъна, което го прави чудесна негова алтернатива в коктейла Old Fashioned.
Тенеси - за производство му се използва царевица (не по-малко от 51% в смес от зърнени култури). Две са основните разлики между това уиски и бърбъна. Да се произвежда в щата Тенеси и да се филтрира в специална система през кленов въглен. В резултат се получава много по-деликатна напитка.
Пшенично – основна съставка тук е пшеничната каша със съдържание на най-малко 51% пшеница. За зреенето отново са необходими нови и обгорени дъбови бъчви. Пшеницата е единственото, което го отличава от бърбъна и прави вкуса по-мек.
Бяло куче – името идва от английското “White dog”. Наричано е още “moonlight” (лунна светлина) и “white whiskey” (бяло уиски). Отличителното тук е, че се бутилира веднага след завършаването на дестилационния процес и обикновено се добавя вода за да се обере силата му. Но така се проявява характерът на дестилирания алкохол в естествената му форма.
Други американски уискита – това са едномалцови, смесени или произведени в малки дестилерии, които не се вписват в останалите категории.