В тази статия ще научите основни факти за Бургундия, за вината от тази област и за техните наименования. Подготвили сме ви няколко вина от региона https://drinklink.bg/burgundy-wines/, но вярваме, че ще проявите и малко любопитство за мястото, от което те произхождат – за онзи романтичен край във Франция, в който все още обработват лозята с кон и рало, защото редове са толкова тесни, че не може да влезе съвременна машина. Пожелаваме ви приятно четене, с чаша вино в ръка.

Бургундия е специфична, но не е неразбираема. Често ни разкрива непознати измерения и ни води из увлекателния ароматно-вкусов свят. Тя не е евтина, но все пак е достъпна. Тя е интригуваща и има защо.

Бургундия е един от най-ранните самостоятелни винени региони в Стария свят, който ни посреща с цял лабиринт от специфични имена, „апелации“, йерархия и изисквания към различните лозя или „cru”-та. Малкият по площ и гъстота на насаждения лозарски регион е и силно фрагментиран, с плеяда от производители на вино, но и с множество лозари, които не винаги правят вина. Палитра от хора и винарни, като последните нерядко променят имената на именията си, разделят се, сливат се, прехвърлят собствеността, изкупуват се. Интересното е, че Бургундия е най-скъпият регион по отношение на средна цена на бутилка вино. Но също така, учудващо може би, е и един от най-търсените заради лимитираното производство, което пък няма тенденции да се увеличи драстично и да превиши текущото търсене.

Кое обаче прави Бургундия толкова интересна? На първо място, връзката между човека и земята, която е в основата на развиващия се над хилядолетие винен регион. Нека да започнем от човека – той влиза в две основни роли: лозарска и винарска. И там той следва два основни принципа: в лозарството – че виното се прави на лозята; и във винарството – че  човек трябва да е толкова смел, че понякога да не прави нищо. Фокусът на връзката човек-земя тук е плодът, специфичното грозде на всяка лозова градина.

Самите лозови масиви пък подлежат на йерархична класификация. Позволените сортове в Бургундия са четири: два бели – „Шардоне“  и по-слабо разпространения „Алиготе“; и два червени – „Пино ноар“ и по-малко масовия „Гаме“. Регионът се разпростира от юг на север, като любопитното е, че южната част е гъсто засадена с бели сортове, докато червените доминират в северната. Производителят може да прави вино, като преработва или закупува грозде от целия регион, в този случай той ще произведе само стоящото в основата на йерархичната пирамида на винопроизводството, а именно: регионалното вино Bourgogne. Над тази основа – съставляваща най-големия по производствен обем вид вино – се разполагат наименованията от апелациите Village. Т.е. виното произведено в тези апелации (защитени географски имена) произлиза от само един или от множество лозови масиви, принадлежащи към землището на дадено село в Бургундия. Ето един пример: производителят Domaine Antonin Guyon прави вино с грозде, добито от лозов масив в дадено село (village), каквото е примерно Sauvigny-Les-Beaune, но производителят, без да е задължен, е добавил и името на лозето, от което идва това конкретно вино - Les Goudelletes. И ако отворим карта на Бургундия (която ще ни ориентира най-напред за разположението по оста север-юг), ще видим, че в землището на селото Sauvigny-Les-Beaune, намиращо се леко южно от единия от двата големи градски центрове в Бургундия – Бон (вторият е Дижон), има лозов масив Les Goudelletes, от което произлиза 100% от гроздето, използвано за виното от нашия пример. Отивайки по на север, вече около Дижон, пък ще видим, че същият производител е произвел вино от землището на Chambolle-Musigny, и отново е обозначил в името лозовия парцел, от който идва 100% от гроздето, а именно - Les Cras.

Над този етаж в йерархията на класификацията се нарежда следващият, който ни изкачва на стъпалото под върха. Тук влизат класифицираните като „прьомие крю“ (premier cru, като на етикетите ще видите съкратеното „1er Cru“) лозя, които дават плод за съответното вино. Също така е важно да отбележим една особеност – става дума за „прьомие крю“ лозя, прилежащи към дадени землища, а ако производителят реши, може да купажира вино от няколко 1er Cru лозя в едно вино, и да го етикетира по примера на Domaine Antonin Guyon  Pernand-Vergelesses 1er Cru Les Vergelesses, което е произведено от грозде от повече от едно лозе от землището на Vergelesses, като всяко едно от тях е било класифицирано „прьомие крю“. Друг пример с вино от същия производител от същата апелация (но не купаж) вече показва конкретното лозе, т.е. е произведено от грозде набрано само от този парцел - Pernand-Vergelesses 1er Cru Sous Fretille.

И най-горният етаж, на върха на пирамидата, стоят лозови масиви, които съществуват като такива най-отдавна и са носители на специфични и ценни характеристики. Тези лозови масиви се наричат „гран крю“ (Grand Cru). Вината, произведени от грозде от тези масиви, задължително указват лозето в името, т.е., те са винаги от само едно лозе. Може да видите и допълнителни обозначения, като това, че са от стари насаждения или че са „монопол“. Обичайно лозята в Бургундия са собственост на множество лозари. Например едно лозе от 3-4 хектара може да има няколко собственика, с очертани граници, като всеки се грижи за развитието на плода в собствения си микропарцел. Ако обаче собственикът е само един, то тогава се смята, че има монопол върху лозето и при етикетирането на виното се слага допълнително обозначение, от което се разбира, че вино от това лозе не може да бъде закупено от друг производител. Това важи за всяко лозе, не само за „гран крю“ класифицираните. От това обозначение отново виждаме връзката между лозето и виното и ролята на човека.

Когато селектираме вино от Бургундия е важно да погледнем за реколтата, класификацията на лозята – като  нерядко някои високо класифицираните вина може да не се харесат толкова, колкото някои по-ниско класифицираните – и, не на последно място, за производителя, които си тежи на мястото със своята репутация. Вина, произведени от една и съща реколта, от едно и също лозе, но от различни производители, могат да имат съществени разлики, не само като качество, но и като цена.

Бургундия е вълнуваща, тя ни приканя да я изследваме, да навлезем в нея без да ни смущават различните наименования, да се постараем да погледнем през очите на местните, които са дълбоко свързани със земята, влагат непрестанна грижа за лозята и преследват само най-добрите резултати от тези уникални тероари, или както ги наричат в Бургундия – разнообразните „climat“-и, като се ориентираме най-вече чрез сетивата си.

Вижте нашите предложения от Бургундия тук- https://drinklink.bg/burgundy-wines/